Průvodce pračkou: kolik naplnit do bubnu a lze zapnout prázdnou pračku?

Kolik prádla vložit do pračky? Můžeš to nechat být prázdné? Správně používané a udržované domácí spotřebiče by nám měly sloužit dlouhá léta. Bohužel někteří z nás dělají chyby, které výrazně zkracují „životnost“ pračky. Jak tedy pračku správně používat? Jak předejít případným poruchám?

Kolik prádla lze bezpečně vložit do pračky? Co se stane, když do něj dáte příliš mnoho oblečení nebo spodního prádla? Je možné spustit pračku bez prádla uvnitř? Tyto otázky si klade spousta lidí. Návod k použití někdy neposkytuje určité informace. Proto odpovídáme na všechny vaše pochybnosti.

Jak se starat o novou pračku?

Při nákupu nové pračky je první věcí, na kterou nezapomínejte, je odstranit bezpečnostní zámky. Informace o tom, kde přesně jsou umístěny, by měly být uvedeny v příručce. Zámky chrání pračku při přepravě, pokud je neodstraníte, způsobí, že zařízení „poskočí“ po celé koupelně. Dalším krokem, který byste měli udělat , než začnete pračku používat k jejímu hlavnímu účelu, je nastavit ji na vyprazdňování prádla. 

Správné používání pračky je nutné pro krytí záruky v případě možné poruchy. Pokud pračku poškodíte, například při demontáži bezpečnostních pojistek , většina společností záruku nepokryje a budete muset zaplatit náklady na opravu. Proto je při sestavování nové pračky obzvláště důležité dodržovat pravidla obsažená v návodu přiloženém k zařízení.

Jak vyrovnat pračku?

Pračka by měla být správně vyrovnána, jinak bude klouzat po podlaze a vydávat hluk. Může se také poškodit, pokud během fáze odstřeďování nebo máchání mírně vibruje nebo „poskakuje“.

Při vyrovnávání nastavte nožičky a vyzkoušejte, zda je zařízení stabilní. Můžete k tomu použít vodováhu , ale tato metoda bude fungovat pouze v případě, že je podlaha dokonale rovná. V ostatních případech můžete pračku pouze zkusit „zatřást“ a zkontrolovat, zda je na podlaze stabilní.

Lze zapnout prázdnou pračku?

Ano, prázdnou pračku můžete spustit při čištění, stejně jako hned po nákupu. Alespoň jednou ročně je dobré spustit pračku bez praní a předem nasypat prací prostředek do zásuvky na prací prostředek. Na čištění pračky můžete použít i ocet a jedlou sodu . Takové ošetření, prováděné cca 1-2x ročně, umožní pračce delší životnost.

Pokud je pračka nová, doporučuje se ji zapnout ihned po  „prázdné“ instalaci. Nejlepší je nastavit program na 90 stupňů. Díky tomu bude vnitřek pračky vyčištěn od různých druhů nečistot, které mohly vzniknout během výrobního procesu.

Kolik prádla do pračky? Jak nepřetěžovat zařízení?

Vložit do bubnu správné množství prádla je nutné nejen pro správné vyprání prádla (přetížená pračka rozhodně nevypere všechny skvrny). Z ekonomických důvodů bychom samozřejmě neměli prát pouze několik kusů prádla najednou . S přílišným praním to však nepřehánějte. Nacpání bubnu „pod korek“ nejen ztíží odstraňování skvrn a osvěžení oblečení, ale také může pračku rozvibrovat. Obvyklé přetěžování pračky může dokonce poškodit buben.

Pokud po vložení prádla můžete dostat ruku do bubnu pračky, je množství prádla přiměřené. Pokud dáte do pračky bavlněné prádlo , můžete do bubnu vložit 4-5 kg. Pokud naopak perete věci z umělých tkanin, stačí dát do pračky 2-2,5 kg oblečení.

Každá pračka má specifickou kapacitu náplně, danou výrobcem. Stojí za to se s těmito údaji seznámit. Při plnění bubnu počítejte s tím, že některé předměty mohou být po namočení ve vodě mnohem těžší . To se děje například u dek nebo ručníků. Velká deka vypraná v malé pračce to může během chvilky zkazit!

Jak čistit pračku?

Než začnete pračku čistit, nezapomeňte vytáhnout zástrčku ze zásuvky. Vnější části zařízení nečistěte žíravinami. K odstranění usazenin na plášti pračky můžete použít například ocet. Nezapomínejte také na pravidelné mytí nádoby na prášek . Nejúčinněji jej vyčistíte pod tekoucí vodou. Jednou za měsíc je také nutné vyčistit filtr, většinou se nachází ve spodní části zařízení.

Abyste se vyhnuli nepříjemným pachům z pračky , nechte po každém praní alespoň 2 hodiny otevřená dvířka, aby uvnitř nebyla trvale vlhkost. Když je buben suchý, můžete zavřít dvířka.