Stíhání ideologa KSČ Fojtíka za střelbu na hranicích končí

Na rozhodnutí Ústavního soudu upozornil advokát Lubomír Müller. Zastupuje Němce Thomase Bartsche, který ústavní stížnost podával. “Usnesení bylo doručeno v pátek, Ústavní soud udělal za trestním stíháním Jana Fojtíka definitivní tečku,” uvedl Müller. Fojtíkovi je 95 let a podle znaleckého posudku trpí demencí.

Úřad dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu (ÚDV) inicioval trestní stíhání pěti bývalých funkcionářů komunistického režimu. Obvinil bývalého generálního tajemníka ústředního výboru KSČ Miloše Jakeše, federálního premiéra Lubomíra Štrougala, exministra vnitra Vratislava Vajnara, tajemníka ústředního výboru KSČ Fojtíka a exministra vnitra Františka Kincla.

Podle ÚDV se bývalí čelní představitelé totalitního režimu mohli dopustit zneužití pravomoci. Byli odpovědní za opatření na hranicích, které byly neprůchodné a hlídala je ozbrojená Pohraniční stráž. Lidem, kteří se snažili dostat na Západ, hrozila na československých hranicích zranění i smrt.

Obžalovaný byl pouze jeden funkcionář KSČ

Jakeš v roce 2020 zemřel. Štrougalovo stíhání bylo pravomocně zastaveno v květnu 2021, protože nebyl schopen chápat smysl trestního řízení. Ústavní soud v prosinci 2021 rozhodl, že Štrougalův duševní stav posuzovali podjatí znalci.

I napodruhé však bylo stíhání zastaveno, následovala další ústavní stížnost, o které zatím soud nerozhodnul. Vzhledem k tomu, že Štrougal letos v únoru zemřel, je pravděpodobné, že řízení o stížnosti bude zastaveno.

Také u Jana Fojtíka bylo loni v prosinci trestní stíhání zastaveno, protože podle znalců není schopen chápat smysl trestního řízení. Thomas Bartsch, který proti zastavení stíhání podal ústavní stížnost a kterého pohraničníci v roce 1989 těžce zranili, namítal, že se Fojtík stále dobře orientuje v politických poměrech doby, které se stíhání týká.

Ústavní soud se ale přiklonil k názoru znalce, že pětadevadesátiletý Fojtík je postižen demencí a jeho stav se bude zhoršovat. Trestní stíhání pokračuje jen u exministra vnitra Vajnara, který se narodil roku 1930. Původně bylo kvůli demenci zastaveno, Ústavní soud to ale v prosinci 2021 zvrátil. Obžalobu podalo Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 1 letos v únoru.