Jaké jsou podmínky pro hypotéku na byt

jake-jsou-podminky-pro-hypoteku-na-byt

O bydlení ve vlastním v posledních letech sní čím dál tím více Čechů. Z důvodu růstu cen nemovitostí si to dnes ale může dovolit opravdu málokdo. Co vlastně obnáší hypotéka na byt, radí Aplikant.cz.

Hypotéka je účelová

Úvěr hypoteční se od normálního úvěru odlišuje převážně délkou splatnosti a samozřejmě velikostí. Banky jsou ochotné klientům půjčit klidně miliony korun, avšak za cenu toho, že budou tyto peníze splácet značnou část svého života. Další odlišností je to, že hypotéku si oproti klasickému úvěru můžete vzít jen a pouze na bydlení. Hypotéka se nazývá účelová, tudíž si sama banka stanoví přesné podmínky, na co peníze mohou být využity. Jestli máte zájem o hypotéku na byt, banku bude zajímat váš věk. Úvěr se dá obvykle získat ve věku mezi 18 a 65 lety. Nejlepší nabídku však banka poskytne lidem v aktivním věku, kteří mají trvalý příjem. U mladších lidí se banka často může obávat nejistého příjmu a naopak u starších klesá jistota budoucího splácení. Pokud žádáte o hypotéku, neměli byste mít větší záznam v kterémkoliv z registru dlužníků. Tuto skutečnost si banky ověří samy. Některé z nich pak menší prohřešky odpouští. Může se ale stát, že vám kvůli tomu zvýší míru úroku.

Byt ve výstavbě

Hypotéku si můžete vzít i na byt, který dosud nebyl postaven. Nedostanete ale přístup ke všem penězům najednou a musíte počítat s tím, že hypotéku budete čerpat postupně. Je velmi důležité zvolit si solidního developera. Banka si jeho kvality ověří a podle toho se rozhodne, zda vám hypotéku poskytne. Musí mít hlavně správně zpracovaný projekt a musí mít k dispozici veškerou potřebnou dokumentaci.