Jak si doma vytvořit sváteční atmosféru

Vánoční shon se k nám plíží čím dál dříve. V mnoha obchodech už v listopadu zdobí výlohy cetky, řetězy a světýlka. Vánoční dekorace se však v domácnostech objevují mnohem později. Na co vsadit, abyste pocítili atmosféru Vánoc, zklidnili se a získali odstup od okolní reality, která často zanechává mnoho přání?

Udělejte si vánoční koutek

Bez ohledu na to, jak je náš dům velký, vždy v něm dokážeme vykouzlit sváteční atmosféru. Je však třeba mít na paměti, že v domech s velkou plochou je velmi snadné to přehánět s přemírou světel nebo cetek. Rozumným řešením je proto zařídit si sváteční koutek, který se bude skvěle hodit například v obývacím pokoji, tedy v místě, kde přijímáme hosty. Samozřejmě, pokud umíme vyvážit použité dekorace, nemusíme se omezovat: do vánoční atmosféry nás vnese i pěkně oblečený celý dům.

Vánoční vůně

Většina z nás si Vánoce spojuje s určitými vůněmi. Perník, pomeranče, větvičky jedlí – všechny tyto vůně nám dávají pocítit svátky hned. Pokud nepečeme dort nebo nezdobíme živý vánoční stromeček, nemusíme se bát. Dnes už bez problémů koupíme vonné oleje, jejichž vůně připomíná vůně Vánoc. Vsadit můžete i na dekorativní svíčky, které po zapálení voní po skořici, hřebíčku nebo kardamonu.

Ozdoby mimo dům

Zvyk zdobit exteriér našich domovů lampami k nám přišel ze Spojených států. Češi si dnes také stále častěji věší na své domy nebo okolní keře svítící girlandy. Jedná se o jeden z nejúčinnějších způsobů, jak doma cítit vánoční atmosféru. Pokud chceme jít ještě o kousek dál, můžeme si na zahradu dát ozdobený vánoční stromeček nebo na zahradu barevné figurky Santa Clause, sněhuláka nebo soba.

Vánoční strom

Je to samozřejmě neodmyslitelná součást každé dovolené. Většina z nás si Vánoce neumí představit bez živého stromečku umístěného uprostřed obývacího pokoje. Zdobené barevnými světýlky, cetky, řetězy a ručně vyrobenými hračkami je tím nejlepším způsobem, jak doma vytvořit skutečně sváteční atmosféru. Pokud doma nemáme dostatek místa na ozdobení celého stromku, můžeme si malé věnečky připravit z živých větviček. Díky tomu se vůně lesa rozšíří po celém domě.

Ornamenty na oknech

Budou se líbit především dětem. Pomocí umělého sněhu můžete na skle vykouzlit sněhové hvězdy, soby nebo Santu. Vše je rychlé, jednoduché a opravdu pěkné. Navíc odstranění takových dekorací nevyžaduje žádné úsilí – stačí umýt okna. Tyto typy dekorací lze umístit i na sklo ve dveřích.

Vánoce jsou jedním z nejkrásnějších období v roce. Vyplatí se udělat vše pro to, aby náš dům pro tentokrát vypadal jinak než obvykle. Díky tomu pocítíme tu pravou atmosféru Vánoc.