Sáčkový nebo bezsáčkový vysavač? 

Bezproblémové a efektivní vysávání je snem každého. Vyplatí se tedy investovat do vybavení, které nám tento úkol usnadní. Na trhu najdete mnoho funkčních čisticích zařízení, které vás mohou trochu zmást. Jaký typ vysavače bude vlastně nejlepší? Spěcháme na pomoc a vysvětlení! Přečtěte si náš článek a podívejte se, který typ tohoto vybavení je pro váš domov lepší – sáčkový nebo bezsáčkový vysavač.

– Na trhu najdete mnoho modelů sáčkových i bezsáčkových vysavačů. Při rozhodování o koupi prvního nezapomeňte, že prachový sáček by se měl pravidelně vyměňovat. U bezsáčkových modelů to není nutné. Postačí, když nádobu na odpad umyjete pod tekoucí vodou.

– Pokud jste alergičtí, lepším řešením pro vás budou sáčkové vysavače. Snižují vzlínání prachu a většina modelů je vybavena vysoce účinnými filtry, které zajišťují, že vyfukovaný vzduch je čistý a bez choroboplodných zárodků.

Bezsáčkový nebo sáčkový vysavač? Co stojí za to o nich vědět

Z pohledu uživatele se úklid klasickým sáčkovým a bezsáčkovým vysavačem příliš neliší. V obou případech se nečistoty sbírají z koberce nebo podlahy pomocí dlouhé skládací trubice. Na jeho konci je kartáč přizpůsobený typu podkladu (výbava obvykle obsahuje několik vyměnitelných hrotů).

Vlivem sací síly přístroje se do nádržky uvnitř vysavače dostávají nečistoty. A zde jsou nejdůležitější rozdíly. Sáčkové vysavače jsou ty, které většina z nás zná nejlépe. Prach se shromažďuje v papírovém nebo látkovém sáčku, který je třeba po několika čištěních vyměnit. U bezsáčkového vysavače taková potřeba není – nečistoty se shromažďují v trvale namontované nádobě na odpad. Když je plný, stačí jej vyprázdnit a vyčistit filtr. Nemusíte se trápit s cyklickým nákupem a výměnou tašek.

Sáčkový nebo bezsáčkový vysavač – který je lepší pro alergie na prach?

Pokud žijete ve svém domě s alergikem na roztoče nebo sami s tímto neduhem bojujete, pravděpodobně si uvědomujete, jak důležitý je čistý vzduch. Vysavač po odsátí prachu z povrchu a jeho vypuštění do nádoby musí uvolnit nahromaděný vzduch. V bytech lidí trpících inhalační alergií je nutné používat silné filtry ve vysavačích. Jedná se o jeden z nejúčinnějších filtrů dostupných na trhu. Zastavuje nečistoty, roztoče nebo spory hub a plísní.

Díky ní se v poslední fázi práce vysavače vrací do místnosti mnohem menší množství alergenů než při použití starších modelů a méně účinných čisticích systémů.

V případě alergií budou lepším řešením sáčkové vysavače. Za prvé – sáček sám o sobě snižuje prašnost a za druhé – většina modelů je vybavena vysoce účinnými filtry. Sice je mají i bezsáčkové vysavače, ale nic to nemění na tom, že odpadky stejně musíte z nádrže vyhodit a vyprat. Pokud jste alergičtí na prach, může to být problém, protože jste v přímém kontaktu s nečistotami.

Bezsáčkové a sáčkové vysavače – na co si dát při nákupu pozor?

Než začnete hledat dokonalý model, věnujte pozornost nejdůležitějším parametrům těchto zařízení. To pomůže zúžit hledání modelu, který splní všechna vaše očekávání.

Napájení

Účinnost úklidu do značné míry závisí na výkonu vysavače. V taškových modelech je to od 500 do 900 W, u bezsáčkových modelů může výkon dosahovat až 1400 W. Bez ohledu na typ zařízení by si 500W motor měl poradit s nečistotami na tlustém koberci a důkladně vysbírat srst z koberec.

Úrověn hluku

Zdálo by se, že několik minut vysávání denně nezpůsobuje příliš mnoho hluku. Lidé citliví na nepříjemné zvuky by si však měli dávat pozor na hlasitost vysavače během provozu. V tomto ohledu jsou na tom tradiční přístroje s brašnou o něco lépe. Najdete mezi nimi modely, které generují hluk na úrovni 57-60 decibelů. Nejtišší bezsáčkové vysavače produkují při provozu zvuk 67 decibelů a více.

Příslušenství

Vysavač se sáčkem i bez něj by měl být funkční, věnujte proto pozornost jeho vybavení a veškerému vybavení. V případě sáčkových vysavačů se vyplatí, že mají možnosti automatického navíjení kabelu, indikátor naplnění sáčku nebo nádoby.

Výrobci obvykle k základní sadě přidávají sadu hrotů pro usnadnění čištění náročných povrchů. Nejčastěji v sadě najdete kartáče na čištění parket či čalounění, štěrbinové hubice nebo turbokartáče.