300 000 let staré stopy objevené v Německu

Vědci představili tři stopy, které byly nedávno objeveny na výzkumném místě v Dolním Sasku v Německu. Vědci se domnívají, že stopy zanechal zástupce Homo heidelbergensis a samotné otisky mohou být staré až 300 000 let.

Je možné poznat ekosystém, ve kterém žili naši předci před 300 000 lety. Vědci z Německa to dokázali díky objevu paleolitických stop vtisknutých člověkem. Jsou obklopeny stopami zvířat té doby, což vám umožňuje ještě lépe porozumět prostředí té doby. Jedná se o nejstarší lidské stopy z oblasti moderního Německa. 

Stopy našel mezinárodní výzkumný tým vedený vědci z univerzity v Tübingenu a Senckenbergova centra pro lidskou evoluci a paleoenvironment (SHEP). Pocházejí z 300 000 obyvatel. let starý komplex archeologických nalezišť v Schöningenu v Dolním Sasku. Odborníci se domnívají, že stopy zanechal Homo heidelbergensis . O objevu informuje časopis Quaternary Science Reviews .

Idylka z doby před 300 000 lety let

Objevy podněcují fantazii vědců, kteří nyní sní o idylických vizích. Snad na popsaném místě 300 tis. před lety zde bylo několik kilometrů dlouhé a několik set metrů široké jezero. Podle představ učenců byl obklopen březovým borovým lesem a travinami. Na březích přehrady se shromáždila stáda slonů, nosorožců a sudokopytníků, kteří pili vodu a koupali se. A vše sledovala rodina „Heidelbergů“, druh člověka, který už dávno vymřel. – Tak mohl vypadat Schöningen v Dolním Sasku před 300 000 lety. před lety, věří hlavní autor objevu, Dr. Flavio Altamura z SHEP.

„Společně s informacemi z analýzy sedimentů a archeologických vykopávek nám objevené stopy poskytují pohled na paleoprostředí a savce, kteří v této oblasti kdysi žili. Tisky zahrnují tři homininy, kteří žili asi před 300 000 lety. před lety. Toto jsou nejstarší lidské stopy známé z Německa a s největší pravděpodobností je zanechal Homo heidelbergensis , vysvětluje Altamura.

Homo heidelbergensis nebyl předkem moderních lidí, ale našeho dalšího příbuzného, ​​neandrtálce. Tento druh je považován za přechodnou formu mezi  Homo erectus  a  Homo heidelbergensis  a  Homo sapiens . Poprvé byl popsán v roce 1908 Otto Schötensack. Pozůstatky muže z Heidelbergu byly nalezeny především v Německu a Maďarsku. Předpokládá se, že Homo heidelbergensis původně žil v Africe, ale poté se zatoulal do Evropy. Stopy přítomnosti tohoto lidského druhu byly nalezeny i v Polsku. Vědci se domnívají, že pazourkové nástroje objevené před více než 50 lety v jeskyni Tunel Wielki vyrobil Homo heidelbergensis.(více na toto téma v textu: Pazourkové nástroje z jeskyně Tunel Wielki mohou být staré i půl milionu let ).

Vědci se domnívají, že dvě stopy ze Schöningenu patřily mláďatům využívajícím zdroje jezera. V závislosti na ročním období bylo kolem jezera dostatek potravy, včetně rostlin, ovoce, listů, výhonků a hub. „Naše zjištění potvrzují, že podél břehů mělkých jezer nebo řek žil vyhynulý lidský druh,“ říká Altamura. 

Momentka ze života předků lidí

Objevené stopy umožňují nahlédnout do každodenního života tehdejší homininské rodiny a mohou poskytnout informace o jejím chování a sociálním složení. Vědci usuzují, že stopy zanechala rodinná skupina, která tam nepřijela lovit, ale pouze využívat nedaleké přírodní zdroje. 

Tým také popsal sérii sloních stop (některé působivé až 55 cm), o kterých se předpokládá, že je zanechali jedinci vyhynulého druhu Palaeoloxodon antiquus . V té době to byli největší suchozemští živočichové, s rovnými kly a hmotností až 13 tun. 

Při vykopávkách byla objevena i stopa nosorožce druhu Stephanorhinus kirchbergensis nebo Stephanorhinus hemitoechus . Toto je první otisk některého z těchto pleistocénních druhů, který byl kdy nalezen v Evropě.