Jak najít správnou polohu pro zdravý spánek

Chcete zlepšit kvalitu svého spánku?

V následujícím článku zjistěte zda poloha, ve které spíte, je pro vás ta nejlepší možná.

Poloha na boku se skrčenýma nohama – v této poloze tráví noc 45 % populace. V této poloze je podporována cirkulace krve a funkce všech orgánů, ale zároveň může být omezeno brániční dýchání.

Spěte s druhým polštářem mezi koleny, pomůže to k udržení páteře ve vzpřímené poloze a obnově plného bráničního dýchání.

Poloha na boku s nataženýma nohama – v této poloze tráví noc asi 18 % populace. Dýchací cesty jsou volně průchozí, čímž se snižuje riziko vzniku chrápání a výhodou je také snížený tlak na záda a krční páteř. Polovina obličeje však leží na polštáři, takže se zvyšuje riziko vzniku vrásek.

Pro bezstarostný spánek si dopřejte kvalitní ložní povlečení, přikrývky a deky, které Vám budou příjemné a dodají Vašemu spánku pohodlí a klid.

Spíte-li na boku, mějte na paměti, že vaše páteř má být udržena v rovině. Navíc je důležitá podpora hlavy, ramen a krku, především oblast mezi krkem a hlavou. Pomůže buď anatomický polštář, nebo jiný středně velký polštář s tvarovou pamětí nebo výplní z dutého vlákna. Velmi dobré je spát s přídavným polštářkem mezi koleny.

Tyto polštářky jsou navržené tak, aby zmírňovaly tah a tlak mezi koleny a kotníky a v oblasti bederní páteře. Tím se zmírňuje tlak na bederní obratle a riziko vzniku ischiasu.

V poloze na břiše tráví noc asi 10 % populace. Snižuje se nám sice riziko vzniku chrápání, ale významně se zvyšuje riziko  vzniku bolesti páteř v oblasti zad a krční páteře.

Poloha na břiše může zamezit volnému dýchání, abyste mohli volně dýchat, vždy je třeba položit hlavu na stranu.

To po určité době může vést k silným bolestem zad a krku. Jste-li zvyklí spát v poloze na břiše, pak to zkuste více s obličejem pootočeným dolů, k tomu vám například pomůže podložení čela polštářkem. Je to ale docela obtížné, takže se snažte postupně naučit přenášet těžiště spíše na bok.

Polohu na zádech upřednostňuje 21 % populace. Pomáhá předcházet vzniku vrásek a vzniku refluxu. Zvyšuje se však při ní riziko vzniku chrápání a spánkové apnoe.

Pořiďte si tvrdší matraci, která snižuje výše uvedená rizika. Těm, kdo spí na zádech, se doporučují anatomické polštáře vyplněné hmotou s tvarovou pamětí, jehož tvar kopíruje tvar krku a přirozenou křivku hlavy.