Co byste měli vědět o krbu ve vaší domácnosti

co-byste-meli-vedet-o-krbu-ve-vasi-domacnosti

Krb se stal symbolem útulnosti a rodinného tepla. Je také nezbytným motivem v kultovních západních filmech a vánočních vydáních katalogů interiérového designu. Je těžké upřít jeho kouzlo, a proto se rádi rozhodneme mít ho v obývacím pokoji. Víme ale, jaké palivo použít, abychom si zajistili maximální komfort?

Proč volíme krb

Zpočátku krb sloužil pouze jako hlavní zdroj tepla v domech, kde ještě nebyl instalován topný systém. Pravidelné doplňování dřeva umožňuje udržovat teplo, zejména v chladnějších dnech. S příchodem novějších staveb již vybavených centrálními kotli na tuhá paliva však začala krbová kamna fungovat jako doplněk, který se začal využívat k rekreaci.

V současné době má krb dvě základní funkce:

– jako doplňkový zdroj tepla;

– jako dekorativní struktura.

Zatímco mít již postavený krb umožňuje kombinovat obě tyto funkce, otázka zhotovení nového je často spojena s mnoha pochybnostmi. Z tohoto důvodu se poměrně často rozhodujeme pro vytvoření konstrukce bez napojení na kouřový systém, což vylučuje možnost zapálení a využití krbu jako doplňkového zdroje tepla. Mít krb bez možnosti využití jako zdroj přitápění však může být diskutabilní. Využití jeho výhod má mnoho výhod, jak funkčních (teplo, atmosféra), tak estetických (klima, vizuální kvality).

Díky oblibě krbů jsou dnes nejen snadno dostupné, ale můžeme si vybrat i z mnoha modelů, například večery se šálkem svařeného vína.

Krby díky množství modelů a statistik dokážou zdůraznit přednosti uspořádání, proto jsou považovány za tzv. „třešničku na dortu“ v soukromí vašeho domova. Jejich přítomnost obvykle vzbuzuje největší zájem a schopnost rychle vytopit místnost umožňuje, aby tento typ instalace fungoval dobře ve velkých prostorách, kde jsou nástěnná topidla a kde je potřeba více času na regulaci teploty.

Krb – řešení pro obyvatele nájemních domů

Atraktivní vzhled a funkčnost nejsou jedinou předností krbů. Při promyšleném používání a volbě nejlepšího modelu a paliva jsou také levné na provoz, díky čemuž můžeme kdykoli vytopit místnost a kontrolovat množství spotřebovaného paliva, aniž bychom se museli obávat vysokého účtu za spotřebovanou tepelnou energii v daném měsíci.

Další výhody takové instalace pocítí také obyvatelé např. nájemních domů, kteří jsou závislí na centrálním řízení družstva a nemohou se samostatně rozhodnout, kdy začnou vytápět své byty. Samostatnost v rozhodování o zahájení topné sezóny umožňuje užívat si tepelné pohody v bytě dříve, než takové rozhodnutí vydá bytové družstvo.

Krb v domě – nejdůležitější informace

Pokud chcete nainstalovat krb ve svém domě, musíte: vědět, kde by měl být a jaké palivo zvolit, abyste minimalizovali riziko nepříjemného zápachu a nadměrného kouře.

Výběr krbu

Teoreticky nejjednodušší, ale v praxi často nejobtížnější záležitost. Než se rozhodneme pro konkrétní model, musíme si odpovědět na otázku, jaký bude jeho účel. Pokud má být krb čistě dekorativní, pak můžeme zvolit otevřený typ. Pokud jej chcete použít, bude nejbezpečněji uzavřen, t. j. s tzv. protože minimalizuje riziko požáru v důsledku jiskry unikající z nechráněného krbu.

Pokud plánujete čas od času v krbu udit, měli byste se řídit i bezpečností a vybrat si model s vložkou. Pamatujte, že okamžik vznícení je okamžik a často se stává, když to nejméně čekáte, takže byste to neměli riskovat a zvolit možnost s dodatečnou ochranou.

Síla krbu

Osud také určuje, jakou sílu zvolit. Pokud bude krb hlavním zdrojem vytápění, pak se vyplatí věnovat pozornost technickým parametrům, stavu termomodernizace domu a velikosti a výšce domu. V dobře izolovaném domě o ploše 150 m² a výšce nepřesahující 270 cm může stačit 12 kW. Dále se předpokládá, že 1kW je schopen vytopit 10 m² místnosti ve výšce 2,5 m, tedy 25 m³. Pokud máme problém s výběrem správného modelu, vyplatí se poradit se s technickým poradcem, který přesně spočítá, jaký výkon by vložka měla mít, aby zajistila optimální tepelnou pohodu.

Místo

Při současném rozvoji krbové techniky neexistují žádná striktní pravidla ohledně místa instalace. Vzhledem k pohodlí a vizuálním kvalitám se však vyplatí umístit jej na místo, kde trávíme nejvíce času, tedy do obývacího pokoje. V závislosti na typu mohou být namontovány ke stěně nebo ve formě ostrůvku, ale neměly by překážet volnému pohybu.